Рудолф Йениш, чиято лаборатория в Масачузетския технологичен институт постоянно преодолява нови препятствия в областта на изследванията със стволови клетки, е начело в класацията на най-големите новатори сред учените, предаде Ройтерс. Годишната класация на Томсън Ройтерс включва и четирима експерти по генома от Масачузетския технологичен институт и от института "Броуд" към Харвардския университет - Марк Дейли, Дейвид Алтшулер, Пол де Бекър и Ерик Лендър.
В класацията попадат още биостатистикът Гонсало Абекасиас, който е работил с екипа от "Броуд", както и професорите в университета на Манчестър Андре Гейм и Константин Новоселов, известни като откривателите на графена - двуизмерна форма на въглерода. Те са познати и с работата си над нов адхезив, вдъхновен от геконите.
Списъкът на най-големите новатори сред учените се допълва от Шицуо Акира от университета на Осака, който оглавява класацията през 2005 и 2006 г. Той е заслужил мястото си с постиженията си в областта на имунологията.
В листата могат да бъдат прочетени и имената на специалиста по генетика на рака Карло Кроче от университета на Охайо, на експерта в областта на кондензираната материя Михаил Кацнелсон от университета "Радбауд" и на компютърния специалист Джи-Хуан Хе от университета "Дунхуа" в Шанхай.
"Годишният ни списък на учените, които са автори на "най-горещите" публикации е признание за водещите умове в науката", казва Кристофър Кинг, редактор на "Сайънс уоч" на Томсън Ройтерс.
"Горещите" материали са наскоро публикувани научни изследвания, които се цитират най-много от останалите специалисти. Те четат трудове, опитват се да ги повторят, откриват евентуални пропуски в тях, използват ги като основа за собствени проучвания. Признанието за автора на оригиналното изследване е да бъде цитиран. Най-цитираните учени са смятани и за най-влиятелните в съответната изследователска област.
Ако ти е харесала, помогни ни да я популяризираме, като я споделиш с приятелите си в социалните мрежи. Натисни някой от бутоните по-горе.