ZnamLi.com - нека знанието бъде с нас и нашите приятели
Регистрирай се и играй.
Докажи си колко знаеш.
Състезавай се с другите потребители
Вход за потребители.        Забравена парола? Кликни тук!
Агресията при тийнейджърите е признак за депресия
Публикувано на 2010-06-15 09:11:03

Агресията при тийнейджърите е ясен сигнал за депресия и израз на суицидно поведение, предупреждават американски учени, цитирани от Асошиейтед прес.

Депресивното състояние и желанието за самоубийство са характерни както за упражняващите тормоз, така и за техните жертви, посочват те. Проучване, публикувано в "Журнала на Американската академия по детска и юношеска психиатрия", показва, че измежду учениците, които са заявили, че са обект на тормоз в училище, близо 30 на сто страдат от депресия, а 11 на сто са съобщили, че сериозно обмислят опити за самоубийство.

От друга страна между тези, които често малтретират другите в училище, почти 19 на сто са посочили, че изпитват депресия и около 8 на сто, че мислят за самоубийство или за опит за
самоубийство.

За разлика от тези две групи между тийнейджърите, които никога не са били тормозени, само 7 на сто страдали от депресивни състояния, а 3 на сто обмисляли да се самоубият.

Като цяло проучването е показало, че около 9 на сто от учениците често са малтретирани, а 13 на сто често тормозят другите. Тези данни съответстват на други от подобни изследвания, твърдят учените.

"Ако сте уязвим и ви тормозят, това може да се окаже последната капка, която да препълни чашата", твърди Мадлин С. Гулд, професор по психиатрия в Института по психиатрия в щата Ню Йорк, която се занимава специално с проблемите на малтретирането в средите на подрастващите.

Ан Хаас от Американското дружество за предотвратяване на самоубийствата предупреждава да не се мисли с термини като причина и следствие, когато става въпрос за тормоз и самоубийство. "Ключовият фактор за самоубийството при младежи е неразпознато, нелекувано душевно разстройство, особено депресията", посочва Хаас. Тийнейджърите обикновена пазят в тайна социалния си живо, но проблемите, свързани с агресивното поведение и малтретирането, трябва да бъдат обсъждани с децата, твърди проф. Гулд. Необходимо е да им се напомня, че когато обидиш или унижиш някого във Фейсбук или в и-мейл, то тази постъпка може да бъде така унищожителна както физическото насилие. В ХХI век сме свидетели на едно ново явление, посочва Алек М. Милър, психолог в детската болница към Медицинския колеж "Алберт Айнщайн" в Ню Йорк. Когато пишеш и-мейл, е много по-лесно да тормозиш, защото не си изправен лице в лице с човека, обяснява той. Освен това според него обидите лице в лице в риалити шоута са направили американците по-малко чувствителни към вредата, която думите нанасят. Важно е да се обяснява на младите хора, че малтретирането било то вербално или физическо "е нещо сериозно и не е забавно", заявява психологът.

Изследването също показва, че тормозенето е разпространено както сред момчетата, така и сред момичетата. При момчетата физическият тормоз преобладава, докато вербалният – подигравки, обиди, е най-широко разпространен сред момичетата. Но докато момичетата са по-склонни да споделят, ако са депресирани или мислят за самоубийство, то при момчетата това се случва по-рядко.

Тази статия е публикувана в категория Философия.
Ако ти е харесала, помогни ни да я популяризираме, като я споделиш с приятелите си в социалните мрежи. Натисни някой от бутоните по-горе.